Bize Ulaşın!

KOSGEB Destek Hizmeti

İBK Danışmanlık

KOSGEB Destek Hizmeti

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuş olan KOSGEB’in (KOSGEB’in açılımı: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır.) amacı işsizliği düşürmek ve ülke ekonomisine katkı sağlamak diyebiliriz. Bunun yanında ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla iş fikrine sahip olan yeni girişimciler ile KOBİ’leri başarılı işletmeler kurulması konusunda desteklemektir. Bu sebeple KOSGEB bünyesine birçok destek programı bulunmaktadır.

Yeni iş kuran girişimcilerin ve KOBİ’lerin teknolojik ve küreselleşme sürecinde karşılaştıkları sorunlara çözüm getirerek ve desteklemektir. Kurulacak ya da mevcut işletmelerin rekabet güçlerini arttırabilmeleri amacıyla teknoloji, kalite ve pazarlama faaliyetleri konusunda çeşitli destek çözümleri mevcuttur. Genel olarak özetleyecek olursak KOSGEB’in destekleri kuruluş aşamasından üretime, üretimden pazarlamaya kadar birçok konuda KOBİ’lere ve yeni iş kuracaklara çeşitli imkânlar sağlamaktadır.

Girişimciliği Geliştirme ve Destek Programı Nedir ?

Girişimcilerin iş fikirlerini hayata geçirirken devlet tarafından giderlerini karşılamak amacıyla yapılan yardıma denir. Girişimcilerin öncelikle yeni kurulan ya da kurulacak olan işletmelerin en hassas oldukları ilk zamanlarda faaliyet devan etme oranlarının arttırılmasını ve ulusal plan ile programlar çerçevesinde ihtiyaca yönelik işletmelerin kurulmasını ve sürdürülmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Geleneksel Girişimci Programı Amacı Nedir?

İşletmelerin en kırılgan oldukları dönemlerden birisi kuruldukları ilk yıllardır. Bu program çerçevesinde yeni kurulan işletmeleri kuruluş yıllarında destekleyerek işletmelerde istihdamı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Geleneksel girişimcilere 65.000TL’ye kadar destek verilmektedir.

İleri Girişimci Programı Amacı Nedir?

Ülkemizden küresel oyuncuların çıkmasını sağlamak amacıyla küresel alanda rekabet edebilecek, ihracat yapabilecek, istihdam oluşturabilecek yenilikçi ve teknoloji temelli iş fikirlerini küresel marka haline gelmesine katkı sağlamaktadır.

İleri girişimciliğe 365.000TL’ye kadar destek verilmektedir.

kosgeb destekleri

KOSGEB Yeni Girişimci Programından Faydalanabilmek için İzlenmesi Gereken Adımlar Neler?

İş fikrinizin KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğini öğrenmek için kuracağınız işin NACE kodunu araştırmalısınız.

İşletmenizi kurmadan önce KOSGEB girişimcilik eğitimi almış olmanız gerekiyor. (Başvuracağınız programa göre geleneksel ya da ileri girişimcilik eğitimini tamamlamanız gerekiyor.)

KOSGEB Girişimcilik Eğitime Nasıl Başvuru Yaparsınız?

  • Eğitime başvuruyu e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.
  • Eğitimler herkese açıktır.
  • Eğitimler ücretsizdir.
  • Eğitimlere çevrimiçi (online) ortamdan katılabilirsiniz.

Önemli not: İşiniz ile ilgili desteklerden yararlanmak için öncelikle işiniz ile ilgili eğitimi tamamlamalısınız. Yoksa desteklerden yaralanmak için başvuru yapamazsınız.

Eğitimi tamamladıktan sonra ise yapmanız gerekenler

İster geleneksel girişimcilik isterse ileri girişimcilik programına başvuru yapacak kişilerin işletme kurarken dikkat etmesi gereken hususlar.

Başvuru yapacağınız şirketin gerçek kişi veya sermaye şirketi statüsünde olması gerekmektedir.

Örneğin Şahıs şirketi, limited veya anonim şirket statüsünde olması gerekiyor.

Eğitimi tamamlamış girişimci adayının program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az % 50 olması ve işletmeyi münferiden temsile yetkisinin bulunması gerekmektedir.

 

Sohbete başla!
WhatsApp ile iletişime geçin.
WhatsApp ile iletişime geçin.
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?